دوربین مدار بسته و انتخاب لنز آن

در مقالات قبلی بسیار در مورد انواع لنز دوربین مدار بسته صحبت کردیم.در این مقاله قصد داریم تا در مورد اهمیت انتخاب لنز مناسب در دوربین مدار بسته صحبت کنیم.

لنز مناسب در دوربین مدار بسته باعث می شود تا بهترین پوشش دهی کادر تصویر را داشته باشیم.انتخاب لنز به قدری مهم است که گاهی باعث ضررهای بسیار زیاد و صرف زمان مجدد برای تغییر در جانمایی و حتی تعویض دوربین مدار بسته شود.

مهم نیست که شما از دوربین آی پی ( دوربین مدار بسته تحت شبکه ) استفاده کنید یا از دوربین مدار بسته HD آنالوگ یا دوربین مدار بسته وایرلس بیسیم.هر نوع دوربین مدار بسته دارای لنز و سنسور تصویر می باشد که باعث می شود تا زوایه دید و عمق دید آن سنجیده شود.

بدیهی است نوع لنز می تواند در قیمت دوربین مدار بسته تاثیر مستقیم داشته باشد.چنانچه شما از لنزهای واید استفاده کنید کادر تصویر بازتری برای شما به نماش در می آید و ممکن است بتوانید تمام قسمت های تصویر را پوشش دهید.اما آیا همیشه استفاده از لنزهای واید و نمایش بیشترین کادر تصویر موثر است ؟

در برخی موارد ممکن است تا شما نیاز داشته باشید تا کادر تصویر را با جزئیات بهتر نمایش دهد و همچنین در برخی موارد تنها قسمت کوچکی از کادر تصویر مد نظر شما می باشد.در این موارد استفاده از لنز های واید به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

برای تعیین لنز مورد نیاز شما باید فاکتور های مهمی را در نظر بگیرید.

طول و عرض کادر تصویر مورد نیاز و فاصله لنز از کادر تصویر عوامل بسیار مهمی هستند.اما نوع خود لنز و فاصله کانونی آن و همچنین سایز سنسور تصویر نیز عوامل بسیار مهم دیگری در تعیین نوع لنز جهت پوشش کادر تصویر مورد نیاز شما هستند.

چنانچه این محاسبات به خوبی صورت نگیرند نمی توانید آنچه که نیاز دارید را از کادر تصویر استخراج کنید و مسلما از کارایی دوربین مدار بسته کاسته خواهد شد.

تصور کنید شما نیاز به پوشش صندوق یک فروشگاه دارید و می خواهید اسکناس ها به خوبی قابل رویت باشند.فاصله دوربین از صندوق و همچنین نوع لنز آن عامل بسیار مهمی می باشند که اگر به خوبی آنها را محاسبه نکنید امکان دارد که تصویر نا مناسبی دریافت کنید.

مورد دیگر را تصور کنید هنگامی که دوربین شما در فاصله دورتر و برای پوشش ورودی یک پارکینگ و پلاک خوانی نصب می شود.در این موارد نیز باید در نظر داشته باشید که چه میزان بزرگنمایی برای شما مناسب است و لنز و فاصله نصب دوربین تا چه حد می تواند مهم باشد.

جدول زیر را مشاهده کنید :

 

اهیمت انتخاب لنز مناسب در دوربین مدار بسته

 

هر چقدر فاصله کانونی لنز بیشتر باشد زاویه دید کمتر شده و تصویر زوم تری بدست خواهید آورد.به عبارت دیگر هر چقدر فاصله کانونی بیشتر باشد عمق تصویر شما بیشتر و هر چقدر فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید شما وسیع تر است.

برای پوشش دادن شی مورد نظر در تصویر تشکیل شده باید چندین مورد را در نظر بگیریم.
– فاصله کانونی لنز که با نماد f  مشخص می شود.
– سایز عمودی و افقی شی که بترتیب با V  و  H  مشخص می شود.
– فاصله از شی تا لنز دوربین که با D مشخص می شود.
– اندازه عمودی و افقی تصویر که بترتیب با v  و h مشخص می شود.
حال به دو فرمول زیر دقت کنید و نمونه ها را در جدول نمایش داده شده بصورت بصری مشاهده کنید.
f= v x D/V
f= h x D/H
با این دو فرمول اندازه فاصله کانونی لنز شما به واحد mm  بدست می آید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *